Conseils

Łatwe sposoby na optyczne powiększenie mieszkania

Kawalerki i małe, kompaktowe mieszkania wymagają od domowników pomysłowości i umiejętności designerskich, żeby nieduży metraż urządzić w sposób funkcjonalny, a jednocześnie estetyczny. Wszyscy chcemy, aby mieszkanie było przytulne, piękne, ale też musi oferować przestrzeń z wieloma możliwościami, bo przecież w takich pomieszczeniach liczy się każdy centymetr.

 

Mądrze wykorzystaj przestrzeń mieszkania

Wystarczy kilka sprytnych trików architektonicznych, by móc cieszyć się z wygodnej i przyjaznej domownikom przestrzeni, która może oferować zarówno miejsce do spania, pracy, aneks kuchenny i łazienkę. Podstawowa zasada: im mniej w takim pomieszczeniu mebli, drobiazgów, kolorów, tym przestronniej. Zawsze warto, w miarę możliwości, połączyć sąsiadujące pomieszczenia, np. kuchnię z salonem. Niekoniecznie trzeba od razu burzyć całą ścianę, wystarczy tylko jej część, pozostawiając murek mogący pełnić rolę blatu. To bardzo prosty sposób, by zyskać dodatkową przestrzeń i wpuścić naturalne światło do zamkniętych wcześniej pomieszczeń. Dobrym rozwiązaniem w przypadku małych powierzchni będzie też zastosowanie frontów z przeszkleniami lub ich całkowite usunięcie. Można również w ramach podziału mieszkania zastosować drzwi przesuwne lub po prostu zwykłe zasłony.

 

Kolor ma znaczenie!

Okazuje się, że najszybciej i najprościej z małym metrażem można sobie poradzić poprzez grę kolorami. Warto wybierać jasne, chłodne kolory, ale też takie, które odbijają światło. Świetnie sprawdzi się biel, szarości czy beże. Dobry pomysł to również zastosowanie pasteli, które dzięki swej lekkości nadadzą wnętrzu nie tylko pięknego charakteru, ale też  nie pomniejszą nam pokoju. To kolory, które pozwolą na stworzenie wrażenia większych przestrzeni. W połączeniu z lustrami pomieszczenia zyskają dodatkowego oddechu. Zamiast standardowo powiesić lustro w łazience i garderobie rozsądnym rozwiązaniem jest zamieszczenie ich na ścianie w salonie, dzięki czemu pokój wyda się znacznie większy. Wszelkie elementy szklane w mieszkaniu dodają mu uroku i dodatkowej powierzchni.

 

Duże okna w małej przestrzeni

Współczesne wymagania architektoniczne i oczekiwania Klientów w zakresie aranżacji różnego rodzaju wnętrz determinują rozwój rynku okien i drzwi. Dziś na rynku, u sprawdzonych producentów, dostępna jest gama okien, które będą sprawdzały się idealnie w przypadku mniejszych pomieszczeń lub takich, w których dotychczas funkcjonowały okna wysokie i bardzo wąskie. W tym przypadku najlepszym wyjściem jest zamontowanie okien wyróżniających się wąskimi ramami i oferujących większą ilość światła w pomieszczeniu. Nie od dziś wiadomo, że światło słoneczne to nie tylko dodatkowa, dobra energia mająca wpływ na nasze samopoczucie, ale również inwestycja, by pomieszczenie „zyskało” dodatkowy metraż. Drutex, który w swojej ofercie posiada okno Iglo Light, nagrodzone prestiżowym tytułem Plus X Award za jakość, design i funkcjonalność, umożliwia Klientom dowolną aranżację przestrzeni. Elegancki design okna wyrażony smukłymi liniami profilu w połączeniu z bogatą kolorystyką to idealne rozwiązanie dla małych mieszkań.

 

Rozwiązania przesuwne

Z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się duże systemy balkonowo-tarasowe. Osoby, które mogą sobie pozwolić na zamontowanie dużych drzwi przesuwnych, łatwo stworzą sobie poczucie większej powierzchni. Rozwiązania przesuwne, podnoszono-przesuwne, to doskonała alternatywa dla tradycyjnych drzwi balkonowych, czy tarasowych. Mogą również stanowić idealne rozwiązanie dla inwestorów marzących o ogrodzie zimowym, czy werandzie. Wszyscy, którzy mają dom i wciąż jest im mało miejsca powinni zdecydować się na sprawdzone systemy, np. Iglo HS firmy Drutex. W przeciwieństwie do tradycyjnych drzwi balkonowych i tarasowych, skrzydła systemu Iglo-HS nie zabierają dodatkowego miejsca, co znacznie ułatwia aranżację wnętrza. Co więcej, pomieszczenie wyposażone w system zapewniający niemalże w całości przeszklone wyjście na taras od razu zyskuje dodatkowy metraż.

 

Meble na wymiar    

Małe powierzchnie wykorzystuje się bardzo rozważnie. Najlepiej w tym wypadku nie zastawiać mieszkania niepotrzebnymi bibelotami czy ciężkimi, przypadkowymi meblami. W przypadku małego metrażu bardziej niż gdziekolwiek indziej liczy się inteligentne gospodarowanie przestrzenią i doskonale sprawdzą się tzw. meble pod wymiar. Pozwolą one na wykorzystanie każdego zakamarka.  Kreatywność nie ma tu końca. Zastosować można wiele obecnych już na rynku systemów jak np. podest z miejscem do pracy, spod którego można łóżko wysunąć, czy mebel, który staje się biurkiem albo łóżkiem. Takie multifunkcjonalne meble z pewnością zaoszczędzą nam miejsca, a jednocześnie sprawią, że nawet w malej kawalerce będziemy moli stworzyć sobie przytulny kąt zarówno do pracy i relaksu.

 

 

Les fenêtres bien choisies - un moyen de faire des économies en hiver
Les anomalies météorologiques, mieux vaut s’y préparer !

Voir aussi

Comment choisir la meilleure porte
La porte d'entrée est non seulement un élément technique très important du bâtiment, mais constitue aussi la carte de visite de chaque maison. 
Une bonne fenêtre ce n’est pas tout. Et la pose ?
Lorsqu’on décide d'acheter des fenêtres, on prête attention à de nombreux facteurs différents...